Budownictwo jednorodzinne w Polsce jest od ponad dwudziestu lat dynamicznie rozwijającym się sektorem gospodarki i jednocześnie czynnikiem kształtującym w największym stopniu zmiany krajobrazu kulturowego obrzeży miast i wsi. Jakie są obecnie panujące style architektoniczne, jakie kolory i materiały wybierają inwestorzy i architekci na elewacje i dachy swoich domów, i co możemy spodziewać się w przyszłości? Przyjrzyjmy się najnowszym trendom i przykładom zrealizowanych projektów.
### Styl hygge i boho – przytulność i eklektyzm
Jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat jest styl hygge, który wywodzi się z Danii i jest postrzegany jako filozofia życia oparta na przytulności, komforcie, minimalizmie i bezpieczeństwie. W kontekście projektowania wnętrz przejawia się on w ciepłych kolorach ścian, naturalnych materiałach jak drewno czy wełna, dekoracjach roślinnych, dobrym doświetleniu pomieszczeń. Jak ten styl przenosi się na elewacje? Przejawem trendu hygge jest łączenie na fasadach jasnych i przyjemnych tonacji kolorystycznych (beżowych, kremowych, „ciepłych” szarości) z różnymi odcieniami bieli lub drewna.
Na zupełnie innym biegunie znajduje się styl boho chic, który charakteryzuje się eklektyzmem, kolorowością i niepowtarzalnością. Łączenie we wnętrzach pozornie niepasujących do siebie elementów to w jego przypadku standard. Mocne kolory i wzory mieszają się tu z masą dekoracji i nieoczywistymi wykończeniami materiałów. Jak ten styl wygląda na elewacjach? Na fasadach rozpoznajemy go w postaci mocnych, naturalnych kolorów i faktur, jak złoto, ochra, rdza, drewno czy cegła klinkierowa. Takie kontrastowe zestawienia mogą doskonale posłużyć np. do wyraźnego wizualnego rozdzielenia dużych obszarów elewacji na różnych częściach budynku.l
### Styl industrialny – beton i metal
Styl industrialny to kolejny trend, który przeniknął z wnętrz na elewacje. Inspiracją dla tego stylu są dawne fabryki, hale i magazyny, które charakteryzowały się surowością, prostotą i funkcjonalnością. W architekturze domów jednorodzinnych styl ten przejawia się w użyciu betonu i metalu jako głównych materiałów na elewacje i dachy. Beton może być stosowany zarówno w postaci tynku, jak i płyt czy bloczków. Metal może być użyty jako pokrycie dachowe, okładzina ścian, czy elementy konstrukcyjne.
### Styl skandynawski – drewno i biel
Styl skandynawski to kolejny trend, który cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów i architektów. Jest to styl, który nawiązuje do tradycji i kultury krajów nordyckich, takich jak Szwecja, Norwegia czy Dania. W architekturze domów jednorodzinnych styl ten przejawia się w użyciu drewna i bieli jako głównych materiałów na elewacje i dachy. Drewno może być stosowane zarówno w postaci desek, boazerii, szalunku, jak i konstrukcji szkieletowej. Biel może być użyta jako tynk, farba, czy elementy stolarki.
### Jakie są rokowania na kolejny rok?
Jak widać, architektura budownictwa jednorodzinnego w Polsce jest bardzo zróżnicowana i czerpie inspiracje z różnych źródeł. Nie ma jednego dominującego stylu, lecz wiele możliwości wyboru i aranżacji. Jakie są więc rokowania na kolejny rok? Można przypuszczać, że trendy będą się utrzymywać, a nawet nasilać. Styl hygge i boho będzie nadal odpowiadać potrzebie przytulności i indywidualności. Styl industrialny będzie nadal odpowiadać potrzebie surowości i funkcjonalności. Styl skandynawski będzie nadal odpowiadać potrzebie naturalności i prostoty. Co więcej, można spodziewać się, że te style będą się ze sobą łączyć i przenikać, tworząc ciekawe i oryginalne kompozycje. Można też oczekiwać, że na elewacjach i dachach pojawią się nowe materiały i technologie, które będą odpowiadać potrzebie ekologii i oszczędności energii. Takie materiały to np. tynki termoizolacyjne, farby fotokatalityczne, panele słoneczne, dachy zielone, czy elewacje wentylowane. Wszystko to sprawi, że architektura budownictwa jednorodzinnego w Polsce będzie się rozwijać i zaskakiwać.
Architektura budownictwa jednorodzinnego w Polsce – trendy 2023 i materiały na elewacje i dachy
Poprzedni artykułRolety zewnętrzne są antywłamaniowe?Następny artykuł Projektowanie Elewacji z Wykorzystaniem Technologii BIM: Nowoczesność i Estetyka Domu