Czyli modelowanie informacji o budynku jest technologią bardzo znaną i powoli staje się technologią 100% obowiązującą przy wszystkich projektach nie tylko architektonicznych. Tą technologię można z powodzeniem stosować w projektowaniu elewacji….
Bim czyli modelowanie informacji o budynku. Objaśnień i fachowych regułek co to jest bim jest bardzo dużo chciałbym jednak wyjaśnić na czym to rzeczywiście polega. Technologia bim to modelowanie wszystkich możliwych informacji które pomogą zaprojektować budynek, zaprojektować jego części, unikając i wykrywając wszelkiego rodzaju problemy które mogą nastąpić podczas budowy. Jeszcze kilkanaście lat temu podstawą projektowania był jakikolwiek program na którym nanoszono cztery kreski i była to frontowa elewacja, kolejno naukładano kolejne prostokąty i były to okna. W chwili obecnej modelowanie budynku a co za tym idzie elewacji to już zupełnie inna historia. Tworząc budynek tej technologii zakładam nie tylko to że budynek będzie miał ściany i okna ale również multum ich parametrów…
Weźmy pod uwagę taką kostkę z lat 70. Projektując ocieplenie, zakładając że nie zmienia się nic innego budynku nie przebudowujemy, ściany które najpierw były wykonane z samej cegły na modelu mają nie tylko część istniejącą będącą z cegły ale również część projektowaną która jest ociepleniem, tutaj zazwyczaj jest to styropian ale coraz częstszym kierunkiem inwestorów jest ocieplanie wełną mineralną. Do tego dochodzi tynk lub inne wyprawy. Wszystko to zaprojektowane jest jako struktura warstwowa ściany, dzięki czemu można policzyć każdy z parametrów występujący w tej ścianie, od ilości betonu, przez ilość użytego styropianu, łącznie z ilością tynku, cegły, drewna, a skończywszy na wszelkiego rodzaju dodatkach. Jeżeli mamy ścianę na której umieścimy na przykład płytkę ceglaną to za pomocą tej technologii jesteśmy w stanie policzyć ile będziemy mieli płytek narożnych kropka nie odbywa się to ręcznie a z pomocą odpowiedniego równania które jest wprowadzane do programu. Idąc dalej tym tropem w tej technologii modeluje się wszelkiego rodzaju detale i elementy dodatkowe, przykładem może być tutaj listwa startowa do ocieplenia kropka możemy założyć rodzaj i szczegółowo odwzorować jej ukształtowanie. Dzięki temu na przekroju będziemy wiedzieli czy wszystko jest okej A dodatkowo możemy policzyć jej długość. Inny przykład użycia tej technologii w służbie elewacji. Weźmy pod uwagę listwy do bojowania, możemy policzyć z jednej strony, w zależności od tego jak to jest wykonane, ile będziemy tego mieli na ścianie lub ile listę zostało fizycznie użytych. Tu zakładamy na przykład że listwy będą miały długość 3 m. Program bardzo ładnie wyliczy nam ilość listew które zostały w tym danym projekcie użyte, do tego możemy sobie wrzucić informacje dotyczącą na przykład narożników do tych listew.
Technologia bim pozwala tak naprawdę na wykonanie bardzo dokładnego projektu odwzorowującego w 100% rzeczywistość. Dzięki takiemu odwzorowaniu możemy wykonać projekt elewacji całkowicie zgodne z rzeczywistością i założyć wszystkie problemy które mogą się w tym czasie, czyli w czasie realizacji tego założenia, wydarzyć. Daje nam to duży plus ponieważ możemy razem z inwestorem zapobiegać konfliktom na budowie.