Z czego budować ściany domu?
Dla niektórych ściana jest tylko ścianą, dla innych znowu ściana to pierwsza przegroda która chroni mieszkańca przed czynnikami zewnętrznymi. Tak w rzeczywistości jest. Tutaj musimy jednak jeszcze dodać jeden element. Ściana to także element konstrukcyjny który sprawia, iż nasz dom generalnie wygląda tak jak go zaplanowaliśmy.
Z czego budować zawsze jest pytaniem na temat , zawsze jest na bieżąco
Dobór materiałów jest niezwykle istotny ponieważ wpływa na końcowy koszt budynku jak równiez na sam czas inwestycji.
Do dyspozycji mamy kilka technologii: od ścian szkieletowych, przez jednorodne po wielowarstwowe.
Zapewne znajdziesz dziesiątki stron nt materiałów, obiektywnego podejścia do tego zagadnienia. Jestem architektem, wybudowałem nie jeden dom, więc swoją opinię przedstawię w sposób skrócony, subiektywnie.
Większość domów w naszym kraju to domy murowane, jednak coraz większą ich liczbę stanowią domy szkieletowe. Dlaczego? Czas wykonania jest zdecydowanie krótszy – pod pewnymi względami. Taki dom może być również cieplejszy, jednak na pewno nie jest znacznie tańszy.
Jeśli chodzi o wspomniane technologie:
-ściana jednowarstwowa to przegroda grubości 35-50cm, wykonana z jednolitego materiału. Jeśli rozważasz ceramikę, z własnego doświadczenia nie brnąłbym w tę stronę- za zimno. Można zainwestować w keramzytobeton wypełniony wkładkami styropianowymi.
-ściana dwuwarstwowa to ściany które wykonane są z warstwy cegieł/pustaka/bloczka betonowego etc o grubości ok 24-30cm, oraz izolacją termiczną – najczęściej styropian grubości 15-20cm
-ściana trójwarstwowa to ściana gdzie mamy mur jw. do tego pustka powietrzna, wełna mineralna (np) oraz okładzinę zewnętrzną czyli np cegłę klinkierową. Pamiętajmy, że tutaj musimy odpowiednio przygotować pod mur z klinkieru fundament lub konsole podtrzymujące.
Jeśli zależy nam na efekcie ceglanego wykończenia możemy rozważyć tańszą wersję ściany 2 warstwowej z okładziną z płytki klinkierowej lub tworzywa sztucznego podobnego do klinkieru.
Każdy z materiałów jakiego użyjemy do ścian ma swoje wady i zalety.
Do dyspozycji mamy:
-ceramika tradycyjna czyli cegła i pustak ceramiczny. Dobrze trzymają ciepło ale nie jest izolatorem cieplnym samym w sobie, paroprzepuszczalne jak i ogniotrwałe. Cena też do ogarnięcia przez śmiertelnika.
-ceramika poryzowana czyli sławetne czerwone pustaki, bardzo dobre izolują jeśli chodzi o ciepło, muruje sięje na grube spoiny i są odporne na ogień.
-bloczki betonowe , beton komórkowy. Doskonałej jeśli chodzi o izolacyjność, dokładnie wykonane a przy tym łatwe w obróbce. Można je w wielu przypadkach ciąć „brzeszczotem” a nie jak w przypadku ceramiki piłą elektryczną. Minusem jest cena, jednak jest do w zamian za zalety tego materiału.
-Silikaty niektórzy mylą z bloczkami betonowymi, jednak nie za bardzo polecam to robić. Własności podobne do bloczków betonowych, łączone na pióro wpust.
Istnieje jednak wiele innych równie polecanych materiałów, jak choćby bloczki z keramzytobetonu. Ja osobiście nie jestem ich zagorzałym zwolennikiem. Moimi faworytami są silikaty i ceramika poryzowana. A do ocieplenia? Wełna rzadziej, bardziej przekonuje mnie styropian kładziony nie na PLACKI a na GRZEBIEŃ – co jest niezmiernie istotne.
Z czego ja buduję?
Najczęściej z wymienionych dwóch powyższych materiałów, i je także polecam.
.