Elewacja zwana także fasadą jest niewątpliwie tym elementem naszego domu który nasi goście jaki ludzie po prostu przechodzący czy przejeżdżający obok widzą jako pierwszy i chyba najbardziej wpada im w pamięć. Ktoś mógłby powiedzieć że absolutnie nie, przecież najbardziej wpadającym w pamięć elementem jest ogrodzenie. Zgoda, może się tak zdarzyć jeśli na elewacji nie ma nic co wygrałoby w każdym ogrodzeniu.
Wśród bardzo wielu materiałów dostępnych na polskim rynku mamy taką trochę niepisaną kategorię jak dekoracje elewacyjne. Jeśli słyszymy nazwę dekoracje na elewację w tym momencie możemy sobie wyobrazić budynek w stylu klasycznym który ma elementy styropianowe imitujące klasyczne rzeźbienia. Są to na przykład bo nie wania pasowe, boniowania narożne, podokienniki, czy najbardziej znane gzymsy. Gzymsy bardzo często nazywane są po prostu listwami elewacyjnymi. Jeśli przymierzamy się do takiego rodzaju dekoracji tutaj myślę że niezbędny jest fachowy projekt elewacji. Dekoracje elewacyjne to tak naprawdę wszystko co możemy umieścić dodatkowego na elewacji oprócz tynku. Może być to na przykład kamień elewacyjny. Tutaj musimy wziąć pod uwagę że kamień elewacyjny to nie jest kamień naturalny. Oczywiście na elewację również możemy umiejscowić kamienie naturalne najczęściej w formie klejonych płytek kropka kamień elewacyjny to nic innego jak odlew betonowy lub gipsowy który jest dodatkowo barwiony i przypomina on różnego typu kamienie. Materiał ten ma za zadanie sprawić że elewacja stanie się bardziej przestrzenna. Możemy oczywiście spotkać kamienie które są bardzo przestrzenne oraz takie które imitują prawie płaskie paski kamienne. Bardzo popularnym materiałem jest łupek kamienny. Jak sama nazwa wskazuje jest to kamień, naturalny, który został odłupany od większego fragmentu. Głupek może mieć formę i ma zazwyczaj formę prostokąta.
Kolejną kategorią którą rozważałbym jako dekoracje są elementy kamienne ale płaskie. Tutaj wymieniłbym dwa materiały. Pierwszy z nich to fornir kamienny czyli przez niektórych zwany kamieniem elastycznym. Jest to bardzo płaski, oczywiście w skrócie opisując, plasterek kamienia na odpowiednim podkładzie nośnym. Taki fornir możemy przykleić na naszą elewację. Jest on na tyle lekkim materiałem, że nie musimy dodatkowo dozbrajać naszej skorupy zewnętrznej. Drugi materiał który chciałbym wymienić to spieki kamienne. Tutaj już materiał powstaje troszkę inaczej, jest bardzo wytrzymałym materiałem, zazwyczaj kojarzony z kuchniami i blatami kuchennymi, jednak bez problemu nadaje się on na elewację. Taki spiek bardzo często montowany jest na stelażu. Jeżeli mówimy o tym że mamy stelaż to jednocześnie mówimy o tym że nasza elewacja ocieplona jest wełną nie da się zachować szczelności powłoki elewacji wentylowanej robiąc to na styropianie. Producenci spieków kamiennych dokonali jednak pewnych modyfikacji i istnieją u każdego producenta grubości płyt które bez większego problemu można kleić na elewację, bez użycia stelaża.
Na koniec zostawiłem sobie drewno, ponieważ jest to temat który bardzo często pojawia się na wszelkiego rodzaju rozmowach, spotkaniach a także chyba jest najczęściej stosowanym materiałem w dekoracji elewacji. Jeśli mówimy o drewnie to tutaj również mamy kilka rodzajów tak jak przy kamieniu, niekoniecznie musimy stosować drewno naturalne. Możemy zastosować deski kompozytowe, możemy zastosować również deski elastyczne. Są to elementy które musimy przykleić do elewacji. Jednak jest również materiał którego nie musimy kleić do elewacji, ponieważ sam w sobie się przykleja. Jest to drewno, imitacja drewna wykonana jako odcisk tynkowany, czyli tak zwany drewnotynk, ja jednak jestem za specyficznym rodzajem tego drewna tynku zwanym deskotynk. Jest to dość charakterystyczne w sobie element ponieważ deskotynk kolega w głównej mierze na tym że na całej wysokości danej ściany mamy jedną deskę. Oczywiście dalej mówimy o imitacji. W momencie jeżeli wpadlibyśmy imitację klejoną, w tym momencie nie ma możliwości wykonania elementu który będzie od zawsze na zawsze wyglądał jak jeden bardzo długi kawałek dechy.