W chwili obecnej tworząc architekturę musimy brać pod uwagę nie tylko aspekt wizualny ale przede wszystkim użytkowy, użytkowanie w późniejszym czasie w taki sposób aby Nie wymagał on zbytniego zachodu, nadmierne konserwacji a najlepiej aby Nie wymagał jej w ogóle. Chcąc aby była naszego domu odpowiadała najwyższym standardom należy użyć materiałów które te standardy będą spełniały. Drewno było używane na elewacjach od lat, nie tylko na budynkach szkieletowych już na budynkach murowanych gdzie jako ocieplenie zastosowano wełnę mineralną. Jednak chcąc aby nasza elewacja spełniała standardy etix musimy się bardziej postarać.
Drewnotynk to ozdoba która z jednej strony może w bardzo pozytywny sposób zmienić chociaż naszego budynku, jednak źle wykonana lub wykonana z nieodpowiednich materiałów może sprawić, że efekt będzie totalnie odwrotny. Tworząc projekty elewacji staram się aby wszystkie materiały dobrane do projektu były jak najbardziej trwałe, ponadczasowe, nie wymagające zbytniej obsługi po ich wykonaniu. U wielu klientów jednym z pierwszych pytań było pytanie o zastosowanie drewna na elewacji. Ważnym elementem jest świadomość że drewno jaką materiał naturalny zmienia swoją strukturę z biegiem lat, zmiana objętości desek jest więc procesem całkowicie naturalnym ,o tym powinien pamiętać zarówno architekt, wykonawca jak i sam inwestor. Wiedzada pozwala uniknąć w późniejszym czasie rozczarowań i wzajemnych pretensji. Do dyspozycji Mamy również inne materiały zastępujące drewno: możemy tutaj wymienić na przykład elastyczną deskę przyklejaną na elewację, pamiętajmy jednak że musimy działać systemowo czyli zgodnie z wytycznymi producenta. Me sprawia to że musimy użyć jedynie materiałów które wskazuje producent, inaczej nie będziemy mieli gwarancji na dany produkt. Materiały bardziej przypominającym drewno są wszelkiego rodzaju kompozyty, to jednak musimy wieszać na ścianach na stelażach, co eliminuje nam zastosowanie styropianu. Chcąc wykonać stelaż nie wepniemy między jego łapy styropianu który jest materiałem sztywnym, jedynie wełna skalna jest w stanie sprostać temu wymaganiu.
I tutaj ma swoją bardzo ważną rolę deskotynk czyli materiał który wygląda jak drewno ale jest tynkiem. Doskonałe przykłady znajdziecie na deskotynk . Jednym z najważniejszych aspektów tego rozwiązania jest fakt że ten materiał nie jest przyklejany dodatkowym klejem, nie pracuje w sposób odrębny do całej elewacji. Deski syntetyczne klejone, elastyczny mają tą cechę charakterystyczną że pracują w swoim rytmie, a główna część elewacji swoim. Dlatego ważne jest trzymanie się wytycznych producenta. Przy drewno tynku nie ma tego problemu ponieważ materiał w pracuje razem.
Kolorystyka drewnotynku zależna jest tak naprawdę od naszych potrzeb, od naszej wizji czy od wizji architekta który nam tą elewację zaprojektuję. Przy projektowaniu elewacji ważne jest to żeby robiła to osoba posiadająca odpowiednie przynajmniej doświadczenie, a najlepiej kompetencje czyli przygotowanie do zawodu. Jeśli chodzi o formę tego elementu to tutaj bardzo ważne znaczenie ma doświadczenie wykonawcy tej aplikacji. Jeżeli nie ma doświadczenia ułoży Anna drewna w taki sposób że deski będą się widoczny sposób powtarzać, jeżeli jednak małą już swoje doświadczenie kwestia powtarzalności nie będzie dla nas zauważalna tak samo jak długość desek. Dobry wykonawca potrafi wykonać jedną deskę przez całą wysokość elewacji.
A więc pytanie co wybrać, deskę naturalną, deskę kompozytową, deska naklejoną, drewno tynk?