Projekt elewacji powstaje w oparciu o model parametryczny czyli taki który zawiera i z którego możemy wyciągnąć masę informacji. Im więcej informacji wrzucimy do projektu, tym więcej z niego wyciągniemy.
Projekt elewacji powstaje w oparciu o model 3d w którym każdy wstawiony element ma swoje odpowiednio umieszczone parametry tzn przy zestawieniach program przedstawi nam informacje ile mamy lamp, ile narożników okien a ile mamy parapetów, o jakich głębokościach, ile wystajacych od tynku itd. Ilość informacji jest tak naprawdę nieograniczona i nie można powiedzieć że jest to po prostu model 3d.
Projektując elewację, tworząc projekt elewacji wprowadzamy tyle danych startowych ile otrzymamy od klienta. Jeśli znamy materiał i grubość ścian oraz np przewidywany materiał do ocieplenia, jesteśmy w stanie policzyć ile np styropianu wyjdzie nam w m2 i ile w m3 na całym projekcie, ile do ocieplenia fundamentów.
Zakładając że budynek posiada tzw mikroboniownaie tzn wcięcia w elewację głębokości 2cm i wysokości 2cm, możemy podać ilość tego wcięcia a więc jest prościej określić ile materiału nam wyjdzie. Dokładamy do tego np elementy ozdobne jak listwy elewacyjne podając jednocześnie dostawcę którego mamy w tym miejscu sprawdzonego.
reasumując:
1.najpierw powstaje model 3d czyli inwentaryzacja
2.do modelu wprowadzamy dane od klienta
3.projektujemy elewacje w oparciu o istniejące materiały, technologie i jednostki
4.wykonujemy rysunki z zestawieniami ilościowymi materiałów
5.podajemy namiary na dostawców, ewentualnie możemy zasugerować wykonawcę.