Wbrew pozorom wybór kamienia który znajdzie się na naszej elewacji i będzie naszą wizytówką nie jest sprawą banalną ani też w żadnym wypadku prostą….
Tworząc nasz ukochany dom zajmujemy się nie tylko wnętrzem ale również i było zewnętrzną. Niestety mam wrażenie że bardzo często ta bryła zewnętrzna przychodzi na samym końcu kiedy fundusze już nie pozwalają na zastosowanie takich elementów jakie sobie wyśniliśmy planując budowę tego właśnie jednego, i jedynego i niepowtarzalnego domu. Dlatego też bardzo ważne oprócz wyboru asortymentu łazienkowego jest wcześniejsze rozplanowanie i przeznaczenie przynajmniej procentowe naszego budżetu w oparciu o aktualne stawki z pewnym zapasem. Pamiętajmy że zapas którego nie mamy bardzo szybko się kończy a to skutkuje właśnie elewacjami których nie chcemy.
Jeśli jednak chcemy mieć fajną i niepowtarzalną elewację a nie przemawia do nas deska czy beton to chyba najlepszym rozwiązaniem jest tutaj kamień który umieszczamy na elewacji oraz projekty elewacji bardzo często wraz z inwestorami rozważamy jaki rodzaj kamienia znajdzie się właśnie na ich ścianach zewnętrznych, przynajmniej w miejscach charakterystycznych, o tym później. Wstępnie możemy podzielić sobie kamienie na dwie podstawowe grupy czyli na kamień elewacyjny oraz kamień naturalny. Kamień naturalny to wszelkiego rodzaju łupki czy kwarcyty występujące naturalnie w środowisku, obrobione w taki sposób aby dało się je bardzo łatwo aplikować na elewację. Co to znaczy? To znaczy że bardzo często znajdują się one na jakimś podkładzie, czasami tylko i wyłącznie na siatce przyklejonej klejem poliuretanowym. Zauważmy że bardzo często właśnie nasze kamienie są łączone między sobą większe płytki właśnie za pomocą takiego żółtego kleju poliuretanowego. Ma to zapewnić trwałość na długie lata a przynajmniej do momentu montażu na kleju na ścianie. W tej samej kategorii możemy zamknąć w formie kamienne które szturmem zdobywają przychylność inwestorów na wielu budowach kropka wykonywane one są jako mega cienka warstwa kamienia przyklejona na podkładzie. Rodzaj podkładu różni się od przeznaczenia czyli czy jest to fornir zewnętrzny czy też wewnętrzny. Czy ten materiał sprawdza się idealnie na elewacji? Jest to kwestia bardzo dyskusyjna którą zostawiam to samodzielnego rozeznania.
Drugą grupą kamieni którą bardzo często stosuję na elewacjach są tak zwane kamienie elewacyjne. Mylne jest stwierdzenie że jest to kamień, ponieważ jest to nazwa handlowa produktu który został jakiś czas temu opracowany. O co chodzi? Jeśli kiedykolwiek widzieliście odlewy przypominającej kamień bardzo nieregularny i położony w taki sposób że widać iż są to płytki a przy tym jest on bardzo mocno trójwymiarowy to zdecydowanie macie do czynienia z kamieniem elewacyjnym. Taki kamień elewacyjny tak jak wspomniałem tworzymy przez wykonanie odlewu i tutaj kwestia czy jest to beton, styrobeton, i ceramiczny Czy różne inne mieszanki gipsowe. Oczywistym jest że od rodzaju mieszanki z której zostało wykonane zależy trwałość tego kamienia, jednak zauważmy że nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie sprawdzał wytrzymałości mechanicznej takiego elementu położonego już na elewacji.
Który kamień jest lepszy? Od razu obalmy sobie mit że kamień naturalny jest droższy. Przeglądając różne sieci i sklepy w tym sklepie internetowe możemy natknąć się na przeróżne zakresy cenowe gdzie czasem kamień elewacyjny jest znacznie droższy od kamienia naturalnego z uwagi na przykład na formę czy na szczegółowość wykonania odlewu. Odlewy nie są wcale gorsze od kamienia naturalnego i jeśli nie są to tak zwane produkty standardowe czy też super mega masowe to potrafią bardzo fajnie pożywić nam nasza elewację.