Wykonując projekt elewacji nabieram swoim klientom o ile nie wszystkie to zdecydowaną większość materiałów potrzebną to jego wykonania. Jednym z tych elementów jest tynk. I tutaj pojawia się zawsze pytanie Z jakiego producenta skorzystać, jakiego tynku użyć oraz oczywiście podstawowe pytanie jakie mają być kolory. Pamiętajmy o tym, rozważając najpierw ostatnią kwestię, że kolory są jednym z ważniejszych aspektów który bierzemy pod uwagę przy projektowaniu tylko dlatego że go po prostu widzimy. My jako inwestor nie do końca musimy sobie zdawać sprawę z tego jakie właściwości ma dany tynk, jakie skutki niesie za sobą zastosowanie różnych rozwiązań jeżeli chodzi o kolorystykę. Najważniejszą zasadą jest to aby nie robić dużych kontrastów. Jeśli będziemy pamiętać że elewacja, tak jak cały dom przez cały okres swojego istnienia pracuje wówczas będziemy bezpieczni jeżeli chodzi o naszą inwestycję. Jeśli dla przykładu wybierzemy sobie coś co wygląda genialnie czyli biały tynk oraz czarne wstawki, albo w części albo na przykład na górnym piętrze, to pamiętajmy że kolor czarny nagrzewa się zupełnie inaczej niż kolor biały. Temperatury które występują na takich tynkach są w skrajnie różne, a jeżeli temperatury są skrajnie różne to i praca takich elementów czy takich powierzchni jest skrajnie różne. Do czego może to doprowadzić? Może to doprowadzić do pękania nam wyprawy zewnętrznej, A jeżeli nie zastosowaliśmy odpowiedniego podkładu pod spód czyli odpowiedniego kleju i siatki, bo należy sobie zdawać sprawę że do kolorów czarnych i bardzo ciemnych technologia wykonania obrzutki jest troszkę inna. A nawet nie sama technologia co materiały użyte do ich wykonania. Oczywiście zmiana rodzaju kleju i siatki powoduje że zmienia nam się cena takich materiałów i bardzo często takiej robocizny, zazwyczaj na wyższą. Dokładnie to samo dzieje się z ceną za wykonastwo takiego projektu. Wykonawca który ma zrobić bardzo ciemną elewację na tynku, a prowadzi swoją działalność i ma już pewną markę ugruntowaną na rynku, najpierw będzie starał się odradzić takie rozwiązanie, a jeżeli nie da się przekonać w tym momencie albo wykona tak zwany mokry sen projektanta na odpowiedzialność inwestora albo porządnie skasuje za wszelkiego rodzaju późniejsze możliwości reklamacji i napraw gwarancyjnych. Tak więc wiadomość że kolory które dobieramy sobie na elewację muszą być rozważone
Ok, powyżej wstępnie opisałem na co należy uważać decydując się na wyprawę tynkowe w różnych kolorach. Teraz pozostaje nam kwestia wyboru rodzaju. Jak każdy architekt mam oczywiście swoje preferencje i swoje upodobania które w moim przypadku poparte są po prostu zwykłym doświadczeniem na budowie podczas realizacji wielu inwestycji. Projekt elewacji wytrzyma wszystko kartka jak również komputer także wytrzymają wszystko i przyjmą wszystko co wymyśli osoba je tworząca. Tutaj jeżeli chodzi o tynki Mamy do dyspozycji kilka podstawowych rodzajów: tynki mineralne które zalecane są przy ociepleniu wełną mineralną z uwagi na fakt tak zwanego oddychania tynku, tynki silikonowe najpopularniejsze W chwili obecnej z uwagi na swoje walory fizyczne i mechaniczne. Tynki silikatowe oraz silikonowo silikatowe. Na samym końcu pozwolę sobie wymienić tak zwany nanopor w którym ja osobiście mam najmniej do czynienia, z uwagi na specyfikę moich klientów. Każdy z rodzajów tych tynków ma swoje plusy i minusy, tynki mineralne mają otwarte pory z uwagi na fakt że elewacja musi oddychać, ale działa to w drugą stronę to znaczy brud dostaje się do środka a samo mycie bez chemii jest utrudnione. Dlatego jeżeli ktoś osiedla wełną mineralną swoim klientom zawsze proponuję elewacje wentylowane, co nie znaczy że nie są tynkowane.
Jaki więc tynk wybrać? Wszystko zależy od tego co mamy pod spodem.
Kolejny aspektem jest producent tynku i tutaj także mamy bardzo duży przekrój producentów których linki mają zróżnicowaną jakość. Oczywiście jako architekt mam swoje typy i mogę się z wami nimi podzielić:
- Sto
- Bolix
- Caparol
- Greinplast
- Kabe
- Atlas
- Baumit