Projekt elewacji to nie tylko ładne tynki ładne kamienie i idealne wykonane. Trzeba pamiętać o tym że elewacje fizycznie wykonują ludzie i też że taka robota jest robotą w stu procentach ręczną. Każda robota ręczna charakteryzuje się tym, że najzwyczajniej w świecie widać że robił to człowiek a nie maszyna. Jeśli chcemy aby nasza elewacja była superna jak lustro musimy zawrzeć tą umowie z naszym wykonawcą na samym początku. Z jednej strony będzie miało wpływ na prowadzone prace, z drugiej strony oczywiście na cenę.
W zależności od rodzaju wykończenia naszych ścian możemy dobrać lampy. Na rynku oświetleniowym jest zatrzęsienie wielu różnych marek, oryginalnych wzorów i ich podróbek. Dlaczego firmy oficjalnie podrabiają swoje wzory? Bo nikt ich nie zastrzega. Wśród lamp mamy np plafoniery, kinkiety czy inne, tutaj nazw można przytaczać bardzo dużo. Skupmy się na kinkietach. Te oferują wiele efektów świetlnych jak ładne swiatło góra-dół, światło skupione czy pasek światła lub też rozproszone. kinkiety mają to do siebie że mogą być bardzo fajnym oświetleniem ozdobnym, w mniejszym stopniu jest to oświetlenie funkcjonalne. Oczywiście należy wspomnieć o tym że mamy dostępne duże spektrum kolorów, z czego najpopularniejsze są czarne, antracytowe, jasnoszare, białe. Wszystkie inne kolory wykonywane są na zamówienie, o ile w ogóle są uwzględniane od producentów. Skupmy się jednak na sposobie oświetlenia elewacji a nie na kolorystyce lamp. Czasami mamy takie sytuacje kiedy To nie my decydujemy co chcemy na elewacji tylko elewacja już wykonana koryguje nasze plany. Jednak biorąc pod uwagę odpowiedzialność na nasze inwestycji i odpowiedzialność za własne pieniądze tworząc dla inwestora projekt elewacji tak aby właśnie te własne pieniądze mógł zaoszczędzić przez nie wydawanie ich sposób nierzetelny, czasami na jednym projekcie znajduje się kilka rodzajów. Jeśli na elewacji w miejscu gdzie ma pojawić się oświetlenie mamy cegłę, drewno, imitację drewna będzie imitację cegły, kamienia to wówczas bez najmniejszego problemu możemy stosować dowolne oświetlenie, wówczas najlepiej wygląda lampa świecąca góra dół w tym przypadku Ja ze swojej strony jestem fanem lampy Kanlux Reka posiadająca dwie pary łopatek dzięki którym możemy osobno ustawić snop światła świecący do góry i w dół. Jeśli mamy po prostu tynk to zawsze proponuje swoją klientom wykonując dla nich projekty elewacji aby były to lampy z rozproszonym światłem o mlecznym kloszu. Dzięki temu światło będzie delikatniejsze i nie będzie ostro padało na elewację a co za tym idzie Nie podkreśli nam wszelkiego rodzaju niedokładności które muszą i zawsze znajdują się na elewacji. Jak wspomniałem w innym wpisie elewacje równe jak tafla szkła są rzadkie i wykonywane są wówczas gdy jest to zawarte w umowie i poparte jest to odpowiednią ceną. Taka elewacja jest wówczas sprawdzona pod reflektor. W innym przypadku elewacja odbiera się w dzień przy naturalnym osiedleniu przecinek i o tym mówią przepisy prawa budowlanego.
Jeśli więc będziemy mieli taką sytuację że nasza elewacja nie jest tak równa jak sobie wyobrażaliśmy, a nie zawarliśmy tego faktu w umowie z wykonawcą, wychodząc do mnie łamanego przepuszczenia że przecież ten wykonawca robi perfekcyjnie gładkie ściany, wówczas ratunkiem dla naszej elewacji są właśnie lampy z rozproszonym światłem na przykład philips bridge lub philips macaw. Są to dwa przykłady lamp które uratowały niejedną elewację