Kolorystyka na elewacji jest bardzo często i jako wtórnym elementem którym zajmujemy się dopiero na samym końcu. Jest to oczywiście błąd który może nas kosztować bardzo dużo jeśli będziemy non stop dążyć do naszego celu, a nie założymy że już popełniliśmy błąd Nie zakładając niektórych aspektów naszego projektu od samego początku. W tym przypadku jako projekt Mam na myśli wyobrażenie nas jako inwestora który wymyślił sobie wizję domu i wykonuje ją z pomocą zaprzyjaźnionego wykonawcy.
Budując dom na samym początku musimy zdecydować się na projekt aby generalnie dostać pozwolenie na budowę lub zgłosić budynek który zgodnie z odpowiednimi przepisami może zostać postawiony na owe zgłoszenie. Tutaj nie ma co do tego dyskusji. Musimy jednak weź pod uwagę kolejne kroki które podejmujemy. Jeśli zakładamy ocieplenie w tym momencie powinniśmy brać pod uwagę z jednej strony przepisy chociażby przeciwpożarowe, tak również przy domach jednorodzinnych musimy brać pod uwagę przepisy przeciwpożarowe. Idąc dalej tym tropem, chcąc wykonać elementy w niektórych technologiach, na przykład płyty HPL na stelażu, musimy już przed położeniem ocieplenia wiedzieć co znajdzie się na naszej skorupie zewnętrznej. Jeśli położony styropian damy siatkę i klej, wówczas robienie stelaża, czyli wycinanie styropianu a później uzupełnianie takie czy nie inne, jest wówczas sztuką dla sztuki a sama bryła nie będzie szczelna. A przecież o to chodzi w pracach zewnętrznych.
Jeśli rozważamy zwykłą tynkowane elewację, musimy brać pod uwagę charakterystykę materiałów które się na nich znajdą. Skupmy się tutaj tylko i wyłącznie na kolorach. Biorąc pod uwagę ilość dni słonecznych oraz moc naszego Słońca mamy czego się obawiać i co rozważać. Jeśli będziemy mieli kolor biały na elewacji, będzie się nagrywał bardzo powoli a i będzie oddawał bardzo mało ciepła. Jeśli dalibyśmy kolor czarny elewacja będzie się bardzo mocno nagrzewała od samego słońca a przy okazji będzie robiła za grzejniczek. Jeśli połączymy w dużym kontraście kolor biały i czarny zakładając zwykły klej, biały styropian i standardowo w siatkę, mamy gwarancję że w niedługim czasie będziemy wszystko robić jeszcze raz. Pracując na standardowych materiałach musimy zwrócić uwagę na współczynnik hbw który przy standardowej elewacji, powłoce, nie powinien przy kolorach zejść poniżej 20. A skąd wziąć numer tego współczynnika? Na każdej palecie kolorów, obok numeru lub z tyłu na fiszce mamy właśnie zaznaczony ten numer albo w postaci zwykłego numeru albo procentowego.
Wykonując projekt elewacji należy za każdym razem rozważyć jak bardzo nasłonecznionych elewacja, ile mamy drzew, i generalnie jaka jest wartość przesłaniania wszystkiego naokoło. Jeśli budynek jest oświetlony z trzech stron to mamy trudne warunki.