Tworząc projekt elewacji jedną z najważniejszych rzeczy które należy wykonać to oddać tak naprawdę wszystkie cechy charakterystyczne budynku którym się zajmujemy

Każdy budynek jest inny i każdy wymaga indywidualnego podejścia, nie można tutaj generalizować ani metod ani materiałów który na naszym polskim rynku mamy tak naprawdę mega mega dużo. Zarówno klimat jak i styl danego budynku można bardzo fajnie zmienić, jednak mamy takie przykłady budynków gdzie nie jest to w żaden sposób zalecane. O czym mowa? Jeśli mamy na przykład dom prostopadłościenny czyli popularnie nazwany kostka to stworzenie budynku który byłby w stylu zakopiańskim wydaje się tutaj całkowitą abstrakcją, stylistyka regionu zakopiańskiego opiera się w głównej mierze o architekturę strzelistą. W bardzo wielu regionach w Polsce mamy podobne w zależności, czyli architektura regionalna to nie nowoczesne domy płaskie, nie kostki z dachem o lekkim nachyleniu a tradycyjnie dachy dwu lub wielospadowe. Starając się wytworzyć klimat budynku który tak naprawdę jest naszą wizytówką i dominantą na naszej działce musimy brać pod uwagę swoje upodobania, to z jednej strony, z drugiej strony musimy troszkę nawiązać do kontekstu otoczenia. Wyobraźmy sobie że wszystkie domy na nowo budowanym osiedlu są białe z czarnym dachem, A my postawimy sobie żółty dom z dachem w kolorze miętowym. z jednej strony będziemy postrzegani jako osoby które się bardzo mocno wyróżniają, z drugiej strony jednak możemy mieć problem w kolejnych latach na przykład przy oddaniu budynku kropka pamiętajmy że z jednej strony projektem tworzymy klimat budynku, a z drugiej strony musimy dostosować się do planu miejscowego, w warunku zabudowy lub kontekstu otoczenia.
Na załączonej grafice możemy zauważyć dach dwuspadowy z przedłużeniem na taras, ciemnografitowa dachówka oraz jasne ściany. Detalem który został tutaj dołożony to płytka ceglana o wyraźnie podkreślonym kolorze kropka zauważmy że nadproże wspólne ma cegły ułożone w pionie projekt elewacji od początku zakładał takie ułożenie.