Projekt Elewacji jest to taki specyficzny utwór, trochę niedoceniany, trochę lekceważony. Z jednej strony wizualne podejście do tematu ma znaczenie, z drugiej tak naprawdę końcowa informacja czyli rysunki same w sobie maja bardzo duże znaczenie przy projekcie elewacji.
Jak to wygląda?
Każdy projekt elewacji zaczynamy od rozmowy z klientem. Nie każda „rozmowa” musi być oczywiście rozmową telefoniczną. Może wydawać się to bardzo dziwne, jednak w dobie pandemii jak i wszechcyfrowej komunikacji a także wygody komunikacyjnej, wielu z naszych klientów komunikuje się z nami tylko przez Email. Dziwne, kiedyś może tak. Od kilku lat jesteśmy do tego bardzo przyzwyczajeni, oswojeni z faktem, że zlecenie przychodzi z sieci i tam pozostaje.
Po wstępnym określeniu warunków zaczynamy proces inwentaryzacji. Nie trzeba już jeździć i mierzyć: mamy dwie metody które najczęściej stosujemy. Pierwsza to bazowanie na projekcie budowlanym ze zmianami w postaci przesunięć okien czy drzwi. Takie tzw zmiany nieistotne są bardzo częste na budowie a potem gdy wykopywany jest projekt elewacji należy koniecznie to uwzględnić.
Drugi sposób to bazowanie na wymiarach i zdjęciach od klienta. Zdjęcia tak naprawdę dają nam szeroki ogląd na to co zastajemy. Kilka podstawowych wymiarów pozwala nam określić bryłę i proporcje, z których następnie z dużą dokładnością ściągamy resztę wymiarów. Niemożliwe? Możliwe i stosowane. Jest to tzw geometria wykreślna której uczą się wszyscy architekci na pierwszym roku studiów. Po określeniu wymiarów i wykonaniu modelu 3d zaczynamy pracę.
MOdel nie do końca jest modelem 3d ponieważ zawieramy w nim więcej informacji: materiał konstrukcyjny, materiał ociepleniowy, tynki i wszystkie inne okładziny. Dzięki temu projektując np ocieplenie i ścian i cokołów możemy z dużą dokładnością podać ilośc np polistyrenu czy styropianu danej grubości w m3, m2 powierzchni. Tak samo z całą rzeszą parametrów.
Kolejny etap to projektowanie i przeprojektowywanie modelu zgodnie z poprawkami i współpracą z inwestorem. Tutaj nie projektujemy z kosmosu, każdy element wprojektowywany istnieje naprawdę. W każdym momencie projektu mamy dostęp do zestawień produktowych.
Gdy projekt zostanie zaakceptowany, wykonujemy rysunki i składamy projekt.
Co zestawiamy. Ilość ocieplenia, profile dylatacyjne okien, profil balkonowy, ilość balustrad , ilość każdego rodzaju tynku czy innej okładziny, ilość lamp, ilość i długość parapetów … mamy swoją podstawę którą możemy zawsze rozwinąć po uzgodnieniach z inwestorem.
Tekst powyższy w sposób prosty i skrótowy opisuje projekt elewacji i cały jego proces.