Są takie sytuacje kiedy trzeba powiedzieć zdecydowane „nie”. Z jednej strony może się to dziać w każdej dowolnej sytuacji z drugiej strony pamiętajmy o tym że architekt jest właśnie osobą która ma reprezentować ten dział techniczny w trakcie projektowania więc tworząc projekt elewacji powinien nie tylko odwzorowywać wszystko o co prosi klient ale również trzymać rękę na pulsie.
Architekt został stworzony po to aby nie dojść że coś zaprojektuje to jeszcze rozwiąże większość problemów technicznych. Nie mówimy tutaj o problemach konstrukcyjnych od których jest konstruktor i nie mówimy tutaj o problemach związanych z instalacjami w budynku od których są branżyści z odpowiednimi uprawnieniami do projektowania. Architekt od wieków był osobą która to wszystko spina i tak też mówi o tym prawo budowlane. Tworząc projekt domu architekt musi wszystko nadzorować, wszystkie branże które są je podległe w trakcie całego procesu projektowego. Tworząc elewacje zdecydowanej większości przypadków mamy tutaj mniejszy przekrój ludzi współpracujących przy tej części, nie ma tutaj za bardzo instalacji ponieważ znajdują się one w projekcie budynku, czasami dochodzi do tego część konstrukcyjna jednak są to przypadki sporadyczne.
Architekt tworząc projekt dzieli się z inwestorem swoją wiedzą techniczną, nie tylko wiedzą o kolorach, fakturach. Wiedza techniczna to coś co wyróżnia osoby z branż inżynieryjnych od osób nie mających z tym nic wspólnego. Tak samo jak kucharz musi mieć swoją wiedzę, grafik musi ją posiadać, tak samo mechanik musi legitymować się konkretną wiedzą techniczną bo bez tego nie jest mechanikiem a osobą która grzebie przy samochodzie. Na elewacji możemy spotkać się z wieloma zagadnieniami technicznymi i z wieloma przeciwnościami jak na przykład „mokry sen projektanta” czyli wspomniane przeze mnie wielokrotnie połączenie koloru białego i czarnego na zwykłej styropianowej elewacji ze standardowym klejem. Zastosowanie przez osoby projektującą takiego połączenia jest bzdurą, totalną bzdurą i totalnym odcięciem się od wiedzy technicznej zarówno tej teoretycznej i jaki wykonawczej. Jeżeli coś takiego następuje i klient życzy sobie wykonania takiego projektu architekt musi uświadomić go o niebezpieczeństwach które na inwestora czekają. Konsekwencją tych niebezpieczeństw będzie zmniejszenie objętości jego portfela. Ja bardzo często informuję klientów o tym co mają zamiar popełnić jeżeli wymyślę sobie coś takiego. Z drugiej strony spotykam się z takimi pomysłami w momencie jeżeli osoby nie techniczne coś takiego klientom proponują. Czy wolno mi jako osobie która wykonuje projekt odmówić wykonania wizualizacji z takimi rozwiązaniami? Oczywiście że tak, informując klienta co przyniesie mu ewentualna realizacja takiej wizualizacji. Jeżeli klient będzie nalegał wówczas drugi raz staram się wyperswadować ten temat A jeżeli to nie daje rady proszę klienta o informację że zapoznał się z niebezpieczeństwami i zdaję sobie z nich sprawę, jednocześnie w momencie jeżeli się na to zdecyduje bierze za takie techniczne rozwiązania pełną odpowiedzialność. Jaka to odpowiedzialność? Świadomość że mniej więcej po roku użytkowania elewacji na słonecznym miejscu po prostu będzie ona do zrobienia jeszcze raz.
Ile razy zdarzyło mi się odmówić wykonania takiego projektu czy też takich wizualizacji? W tym roku licząc lekko około 20 razy. Dzieje się to wówczas kiedy klient na ogląda się wszystkiego w internecie, on również tak chce. Jednak nie zastanawia się dlaczego wokół żaden z sąsiadów nie ma takiego rozwiązania zastosowanego. Jak widać z powyższego projekt elewacji to nie tylko ładne kolorystyczne projekty ale również potrzeba do radzenia klientowi, inwestorowi w sprawach które mogą go pociągnąć finansowo, a jak wiadomo elewacja to nie jest 1000 zł.