Dość ciekawy temat urodził się niedawno podczas spotkania z inwestorami, w którym miałem przyjemność uczestniczyć: za co odpowiada architekt tworzący projekt?
Kim jest architekt i co wchodzi w skład jego kompetencji myślę że może być bardzo fajnym tematem ale w innym wpisie, w tym postaram się bardzo prosty i przejrzysty sposób wyjaśnić za co architekt odpowiada w projekcie.
Rozpatrując projekt architektoniczny, mamy tutaj kilka rodzajów projektów, ja skupię się na domach jednorodzinnych. W tym dziale już jakiś czas temu urodził nam się taki fajny element jak projekt typowy domu. Chodzi o to że jest zaprojektowany jeden dom, mamy część architektoniczną, konstrukcyjną, w zależności od sprzedającego i zakresu który sobie ustalił w produkcie możemy mieć również zaprojektowane branże wewnętrzne czyli prąd, woda, kanalizacja. Są to projekty niejako tworzone w powietrzu. Co to znaczy? Oznacza to nie mniej nie więcej że takie projekty tworzone są na hipotetycznych działkach a nie na konkretnej lokalizacji. Aby móc budować na podstawie takiego projektu należy wykonać adaptacji projektu do założeń planu miejscowego lub do wydanych warunków zabudowy. Należy również wykonać projekt zagospodarowania terenu. Tę część wykonuje architekt, a najlepiej jeżeli robi to architekt lokalny. Zna on z jednej strony swój teren a z drugiej strony nie jaki sposób współpracować z urzędem. Innym rodzajem projektu jest projekt indywidualny czyli tutaj wszystko w teorii oczywiście skrojone jest pod klienta, zgodnie z ustaleniami z owym klientem. Bardzo często w tych projektach również znajdują się, tak jak w projektach typowych znak projekty branż wewnętrznych. W projekcie typowym architekt odpowiada za całokształt, a branżyści działający na jego zlecenie i i w porozumieniu z nim podpowiadają przed nim. W projekcie typowym architekt odpowiada tylko za te zmiany których dokonał. Czyli jeżeli mamy projekt typowy i podpisał się na nim pan x, architekt lokalny zmienił szerokość garażu, jego zadaszenie i szerokość bramy, plus oczywiście zagospodarowanie terenu, to architekt lokalny odpowiada za to co wykonał czyli za garaż, za dobrze zaprojektowane zadaszenie, za bramę którą poszerzył, w tym za szersze nadproże które musiało być odpowiednio dobrane. Architekt lokalny w takim przypadku nie odpowiada na przykład za wysokość ścianek kolankowych, nie odpowiada za ułożenie ścian nośnych oraz za nadproża zastosowane w pozostałej części domu. Dlaczego? Byłoby to bardzo dziwne gdyby biuro tworząca projekty typowe nie ponosiła absolutnie żadnej odpowiedzialności i nie dawało żadnej gwarancji na swoje projekty, za które przecież pobierają opłaty. Z drugiej strony jeśli architekt lokalny odpowiadałby za cały projekt, musiałby się wpisać jako autor tego projektu, a w tym momencie byłoby to nieprawdą i byłoby to z łamaniem prawa autorskiego.
Patrząc się na branże które są do architektury zaprojektowane, architekt nie może być posądzony przez nikogo że źle zaprojektował na przykład przepompownię przy domu, dobrał złe zawory lub pompę. Architekt nie może być również posądzony o to że źle dobrał bezpieczniki do instalacji prądowej w domu. Dlaczego? Ponieważ wykonywanie takich projektów Nie leży w kompetencjach osoby posiadającej uprawnienia architektoniczne.
Idąc dalej tym tropem, jeżeli do danego projektu architekt wykonuje projekt elewacji, przebudowy elewacji, oczywiście w sposób taki aby zapewnić spójność nowej elewacji z zaplanowaną bryłą, nie może on odpowiadać ani być odpowiedzialny na przykład za zaprojektowaną kotłownię w danym budynku. Tak samo jak w poprzednich przypadkach jest to spowodowane tym że po prostu nie ruszał tam tej części budynku i to nie on projektował kotłownia. Mamy tutaj więc bardzo często sytuację do kogo zwracać się w danej sytuacji.